Spółka z o. o. w praktyce. Zalety i wyzwania.

Najważniejszy jest pierwszy krok – rozumiany jako podjęcie w ogóle jakiejkolwiek aktywności w kierunku rozpoczęcia prowadzenia własnego biznesu. Nie mniej ważne jest to… 

…aby ten pierwszy krok był krokiem właściwym. 

Jeżeli dokonamy błędnych założeń planowanego działania, źle przygotujemy formę w jakiej chcemy prowadzić swój biznes, to nawet najbardziej rewelacyjna usługa lub towar, nie uratuje naszego biznesu przed klapą. Źle dobrana struktura organizacyjna, do tego błędny system opodatkowania, położy nawet najbardziej perspektywiczny plan!

Pod koniec tego artykułu przedstawiam bardzo konkretne Studium Przypadku mojego klienta. Po analizie biznesowej i przekształceniu formy prawnej okazało się, że może zaoszczędzić ponad 17 000 zł rocznie (tyle zostaje dodatkowo w jego kieszeni)!

Te i wiele więcej informacji rozwijamy w książce, która ma obecnie swoją premierę. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego o tym pisze? 

To czego tutaj się dowiesz, pomoże Ci uniknąć problemu lub go rozwiązać.

Jeżeli czytasz dalej ten artykuł to znaczy, że mniej lub bardziej myślisz o założeniu swojego biznesu lub przekształceniu jego prawnej formy.

Najprawdopodobniej przerażają Cię takie pojęcia jak spółka, rejestr sądowy, opodatkowanie, wkłady, udziały, podział zysku lub straty, biegły rewident, pełna księgowość itd itd. 

Do tego dochodzi obawa i zasadnicze pytanie – czy ja dam sobie sam z tym rade?

Wszyscy na okrągło słyszą o kontrolach skarbowych, o spółkach wyłudzających VAT, a przede wszystkim o zawiłości polskiego prawa i wielości aktów prawnych mających wpływ na prowadzenie biznesu i żywot spółki.

Tylko najbardziej zdeterminowani sięgają do wiedzy doradców, prawników i innych osób, które mają styczność z problematyką, ale ta grupa stanowi najmniej liczny zbiór. 

Ten wpis naświetli Ci cały proces związany z wyborem formy prowadzenia działalności, pomoże w poukładaniu najważniejszych z Twojego punktu widzenia założeń przyszłej działalności, przeprowadzi przez procedury, aż do podpisania wypełnionego formularza z wnioskiem o wpis do KRS lub CEiDG.

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością jest najpopularniejszą formą prawną spośród spółek handlowych w Polsce. Ostatnimi czasy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród przedsiębiorców funkcjonujących na rynku już jakiś czas, jak również wśród osób, które dopiero planują stworzyć swój biznes. 

Aby zrozumieć zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa w takiej formie prawnej należy zapoznać się zarówno z zaletami jak i wadami tego podmiotu.

Może zacznijmy od wad spółki z ograniczona odpowiedzialnością.  Moim zdaniem warto wspomnieć, że jest ich stosunkowo niewiele w odniesieniu do jej zalet. 

Na temat tworzenia spółki i jej struktury powstała również naszpikowana wiedzą książka w formie konsultacji biznesowej. Kliknij w ten link, aby przeczytać więcej.

Możemy tu w zasadzie wymienić jedynie trzy główne wady, na które zwracają uwagę osoby zainteresowane taką formą prowadzenia działalności: 

  1. Podwójne opodatkowanie,
  2. Weryfikacja wypłat z konta bankowego i kasy spółki
  3. Sprawozdanie Finansowe, które trzeba składać corocznie do Krajowego Rejestru Sądowego. 

Ten ostatni aspekt musi być powierzony dla profesjonalnego biura rachunkowego prowadzącego rzetelnie księgi rachunkowe (https://infinitebusiness.pl/kontakt/). Ostatni punkt powinien być jednak tak naprawdę rozpatrywany jako korzyść dla przedsiębiorcy, gdyż w ostatecznym rozrachunku pozwala zidentyfikować dokładnie jakie działania Spółki prowadzą do jej rozwoju a tym samym do zwiększenia jej dochodu w przyszłości.

Zalet posiadania sp. z o.o. natomiast jest dużo więcej  – BRAK ZUS, PODATEK CIT 9%, łatwe formy pozyskiwania kapitału z zewnątrz, większa wiarygodność w przetargach, bankach. Jako Pracodawca, większa przejrzystość operacji finansowych oraz ostatnia zaleta, która od niedawna wzbudza ogromne zainteresowanie przedsiębiorców, którzy posiadają już spółkę z o.o. czyli umowa powołania.

Studium Przypadku

Jak zaoszczędzić 17 000 zł rocznie na kosztach stałych?

 Mój klient, który posiadał sklep internetowy prowadził swój biznes na 1-os działalności gospodarczej. Klient płacił miesięcznie od zysków wypracowanych podatek dochodowy w wysokości 19% (podatek liniowy). Dodatkowo obarczały go stałe koszty w postaci płaconego co miesiąc ZUS-u w wysokości 1 431,48 zł.

I tutaj się zatrzymajmy i policzmy koszt stały ZUS w skali rocznej:
1 431,38 zł X 12 msc = 17 176,56 zł
Taki wydatek kosztu stałego jest w ciągu roku!

Oczywiście klient próbował uświadomić mi, że płaci ZUS ale oczekując, że po uzyskaniu odpowiedniego wieku będzie pobierał emeryturę. Wiemy jak na chwilę obecną funkcjonuje ZUS i to, że jest na skraju wyczerpania finansowego.

Po dogłębnym przeanalizowaniu przedsiębiorstwa zaproponowałam, aby klient zmienił formę prowadzenia swojej firmy właśnie na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

I teraz uwaga!

To co najbardziej go zainteresowało to oszczędność podatkowa.

Na dzień dzisiejszy posiada już spółkę z o.o. i widzi te korzyści między innymi na ZUS i podatku dochodowym. Spółka z o.o. charakteryzuje się tym, że przy odpowiednim doborze udziałów i min 2 wspólnikach, spółka z o.o. jest zwolniona z opłacania składek ZUS.

Teraz już widzimy, że mój klient zaoszczędza w tym aspekcie ponad 17 000 zł na samym ZUS-ie w skali roku. Ale uwaga oprócz oszczędności na ZUS, zaoszczędził również na podatku dochodowym. Wcześniej płacił 19% teraz płaci 9%.

Tak dobrze widzimy. 🙂

Posiadając spółkę z o.o. i po zmianie przepisów podatkowych spółki z o.o. opłacają podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 9% lub 19%. Mój klient po ustaleniu odpowiedniej strategii działania jego przedsiębiorstwa uzyskał kolejną oszczędność na podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) w wysokości 10% (różnica między 19% na działalności gospodarczej a 9% przy prowadzeniu spółki).

Dodatkową wartością dodaną dla mojego klienta jest to, że może spać spokojnie nie bojąc się o to, że straci swój majątek prywatny jeżeli biznes nie pójdzie po jego myśli.  Tutaj wskazany jest konkretny, rzetelny doradca biznesowy, aby mógł ten obszar dla klienta zabezpieczyć (https://infinitebusiness.pl/kontakt/). Przypominam, że posiadając działalność gospodarczą odpowiadamy całym naszym majątkiem, a w spółkach z o.o. ten majątek można uchronić. 

Jak widzimy spółka z o.o. nie jest taka straszna a posiadając przy sobie odpowiednich i rzetelnych doradców można spać spokojnie i zaoszczędzić swoje wypracowane pieniądze, które zostaną w kieszeni klienta a nie w kieszeni urzędów skarbowych I ZUS-u. 

WAŻNA INFORMACJAPrzyjęty właśnie przez rząd Krajowy Program Reform szykuje fundamentalne zmiany już od 1 stycznia 2021 r. Jedną z nich jest tzw. estoński CIT dla mikro i małych przedsiębiorstw. Najprościej rzecz ujmując, polega on na tym, że dochód tak długo nie będzie opodatkowany, jak długo będzie zatrzymany w firmie i reinwestowany. Podatek fiskusowi trzeba będzie zapłacić dopiero w momencie wypłaty zysku właścicielom. 

Najważniejsze lekcje do zapamiętania:

Nie oszczędzaj na dobrej księgowej przy posiadaniu spółki z o.o. Niestety doświadczenie pokazuje, że ta oszczędność na księgowości często niesie za sobą problemy i konsekwencje.

Twoja księgowa powinna być również Twoim partnerem biznesowym, a nie kalkulatorem do wyliczania podatków.

Nie wypłacaj pieniędzy z konta spółki na swoje prywatne wydatki, nawet wtedy kiedy Twoja księgowa twierdzi że „jakoś” to się zaksięguje. Za to są poważne konsekwencje z których często przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy.

Większość przedsiębiorców twierdzi że spółka z o.o. jest zła, gdyż charakteryzuje się podwójnym opodatkowaniem.

Oczywiście zgodzę się z tym, ale w praktyce jeszcze się nie spotkałam, żeby ktoś wypłacał zyski i płacił podwójny podatek. Są na to inne sposoby. Mało który przedsiębiorca posiadający spółkę z o.o. wypłaca zyski w formie dywidendy. 

Współpracuj ściśle ze swoją księgową bo to właśnie od niej między innymi zależy czy będziesz w stanie uchronić swój majątek prywatny w momencie kiedy Twój biznes będzie przechodził kryzys finansowy.